Choma zarezal Žirafu...kto bude ďalší?

Autor: Martin Kapitulík | 29.4.2013 o 16:40 | (upravené 29.4.2013 o 17:01) Karma článku: 18,51 | Prečítané:  6411x

Hovorí sa, ak nemôžeš pomôcť, tak aspoň neublíž.....Táto veta s hlbokým obsahom však v Žiline neplatí. Primátor Choma sa stal hrobárom centra voľného času Žirafa. Dôvod – neznámy.

Príbeh o dobrých ľuďoch, našich deťoch, hodnotách a o tom, ako je to všetko niekomu ukradnuté....

Vždy som si nesmierne vážil ľudí, ktorí vedeli v neľahkej dobe a v neľahkých podmienkach, obetovať svoj čas, nadanie a odhodlanie v prospech svojho okolia. V prospech iných, väčšinou cudzích ľudí, o to viac, ak ide o malé deti.

Medzi takýchto ľudí bezpochyby patria tí, ktorí trávia čas s našimi deťmi, učia ich poznávať tento svet, rozvíjajú ich nadanie a koníčky vtedy, keď sme my v práci a staráme sa o blaho svojej rodiny.

Aj vďaka centru voľného času Žirafa, najväčšiemu CVČ na Slovensku, mohli dlhé roky rodičia takmer 8000 detí zo Žiliny a okolia pokojne pracovať, kým sa ľudia zo  Žirafy odhodlane starali o plnohodnotné využitie voľného času a talentu ich ratolestí. Nejedno dieťa si iba vďaka Žirafe zahralo floorbal, hokejbal, či futsal. Možno dokonca dodnes hrá ligu a niekoľko krát do týždňa poctivo trénuje. Nejedno dieťa sa na krúžkoch Žirafy naučilo tancovať, korčuľovať, plávať...

Áno, ľudia zo Žirafy patria kvôli svojej práci s deťmi a mládežou, ale nie len kvôli nej,  k vyššie spomínanej skupine ľudí, ktorú si vážim. Pracujú s mladými ľuďmi , v neľahkej dobe, kedy možno viac ako kedykoľvek predtým, treba mladej generácii v praxi ukazovať základné ľudské hodnoty a tímového ducha. Pracujú v neľahkých podmienkach, lebo niektorí zodpovední – naši volení zástupcovia, im ich  činnosť už dlhodobo neuľahčujú, práve naopak.

Žirafa za tie roky fungovania neustále ukazuje, že napriek neľahkej situácii vykonáva skvelú prácu, že vie plnohodnotne fungovať, že chce fungovať a pomáhať rozvoju našej spoločnosti, rozvoju a rastu mladých Žilinčanov. Zjavne je o tom presvedčených aj 8000 jej členov a ich rodičov. Žirafa si zaslúži našu podporu a cez nás aj podporu tých, ktorých sme si zvolili, aby hájili naše záujmy, aby nám priamo vo výkone verejnej moci pomáhali budovať lepšiu krajinu. Krajinu, v ktorej môžeme spokojne a dobre žiť. Paradoxne, primátor Žiliny Igor Choma si asi myslí opak a poslal na ministerstvo školstva návrh na zrušenie CVČ Žirafa.

Hovorí sa, ak nemôžeš pomôcť, tak aspoň neublíž.....Táto veta s hlbokým obsahom však v Žiline neplatí. Primátor Choma sa stal hrobárom Žirafy. Dôvod – neznámy.

Vojnové ťaženie proti Žirafe

Prvým krokom vojnového ťaženia mesta Žilina proti Žirafe bolo zníženie dotácie od Mesta Žilina na sumu výrazne nižšiu, ako dostáva mesto na Žirafu od štátu.....však keď im vezmeme peniaze,  asi to nerozchodia a postupne zaniknú....omyl, Žirafa okresala svoj rozpočet (čo deťom asi nepomohlo..) a ukázala, že vie naďalej plniť svoju funkciu.

Keď nevyšiel útok cez peniaze, prišli na rad kontroly (dokonca aj Najvyšší kontrolný úrad). Ani tie nič zásadné nezistili a len ťažko mohli byť ich výsledky dôvodom na zarezanie Žirafy.

Ani menší rozpočet, ani zistenia (nezistenia) vykonaných kontrôl nedali primátorovi Chomovi do rúk zjavný dôvod na popravu Žirafy....a tak veľmi to chcel. Prečo Žirafa primátorovi vadí?.... Spektrum (ktoré mimochodom v kontrolách dopadlo horšie ako Žirafa a má iba zlomok z jej členov) mu zjavne nevadí....

Primátor prišiel s novým riešením....zrušíme obidve centrá voľného času, vytvoríme nové – vlastné. Však prečo podporiť to, čo evidentne funguje, keď to môžeme zrušiť a vybudovať si vlastný pomníček na zelenej lúke?  A taký návrh mesto poslalo aj na Ministerstvo školstva.

Skutočnosť však dopadla úplne inak. Ministerstvo školstva na návrh Mesta Žilina vyradilo svojim rozhodnutím Žirafu zo siete škôl a školských zariadení (zrušilo Žirafu), no čuduj sa svetu, Spektrum nevyradilo a nové centrum voľného času nevzniklo. Primátor priznal, že to on rozhodol o zrušení Žirafy. Hneď na to začal kolotoč, ktorým majú povinne prejsť všetky aktivity Žirafy a jej členovia pod Spektrum, ktoré je podstatne menšie a kontroly preukázali, že asi aj horšie spravované ako Žirafa. Žirafa však niekomu z neznámych dôvodov vadí, Spektrum nie, tak prečo by si to úradník nezariadil?

Dnes je otázne, čo bude s takmer 8000 členmi centra voľného času Žirafa. Ide o deti a mladých ľudí, ktorí mali vďaka Žirafe možnosť rozvíjať svoj talent, venovať sa športu a veľkému množstvu koníčkov. Aj vďaka Žirafe možno sedeli v krčme pri pive a cigarete menej ako ich rovesníci. Krúžky Žirafy možno veľmi ťažko zastreší Spektrum, avšak práca s mládežou nieje len o združení, je najmä o ľuďoch, ktorí túto prácu robia s plným nasadením (tým sa nechcem dotknúť zamestnancov Spektra, iba poukazujem na to, že v Žirafe sa im to darí robiť naozaj dobre).

Mesto Žilina jedným rozhodnutím primátora Chomu nielen že zarezalo Žirafu, ale znechutilo a likviduje ľúdí, ktorých poslaním je pracovať s našimi deťmi, pomáhať nám ich vychovávať a budovať tak lepšiu krajinu, lepšiu Žilinu .... alebo je mu to všetko ukradnuté?

Verím, že to nie je ukradnuté Žilinčanom. Žirafa si zaslúži našu podporu. Zaslúži si podporu každého, komu nie je jedno, čo sa v našej krajine deje, komu nie je jedno, že niekto hazarduje s tým, čo pomáha našim deťom stať sa lepšími ľuďmi. Tento boj nie je len o Žirafe. Je to boj o hodnoty, boj o lepšiu Žilinu, lepšie Slovensko. Tým, že sa primátor Choma rozhodol zabiť žirafu, zabíja aj tých, ktorí v jej mene bojovali za lepšiu budúcnosť našich detí.  

Choma zarezal Žirafu....kto bude ďalší?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?