Primátor Choma napľul do tváre Žilinčanom

Autor: Martin Kapitulík | 13.2.2014 o 13:06 | (upravené 13.2.2014 o 13:58) Karma článku: 16,49 | Prečítané:  4977x

Ak niekto tvrdí, že okolnosti, za akých Mesto Žilina predalo 2-izbový byt primátorovmu hovorcovi Pavlovi Čorbovi za necelých 700 EUR sú štandardné, vodí Žilinčanov za nos. Zlyhal primátor eticky a morálne? Posúďte sami...

KROK 1

Na pridelenie nájomného bytu sa bežne čaká roky. Tentokrát bol byt pridelený v „superrýchlom" konaní iba pár dní po podaní žiadosti.

KROK 2

Druhým krokom, po pridelení bytu, je podpis nájomnej zmluvy. Ak sa nemýlim, Mesto Žilina štandardne podpisuje na „staršie" byty nájomné zmluvy na dobu určitú. Inak by totižto nájomcom mohol v zmysle platnej legislatívy vzniknúť nárok na odkúpenie bytu za smiešnu zostatkovú cenu (určenú zákonom, lebo je tam predpoklad, že desiatky rokov platili nájom, čiže sa dá povedať, že byt splatili) iba pár dní po podpísaní nájomnej zmluvy. Čuduj sa svetu, v prípade bytu primátorovho hovorcu Mesto Žilina podpísalo nájomnú zmluvu na dobu neurčitú, čím - a verím, že nie zámerne - automaticky vytvorilo predpoklad pre vznik naozaj veľmi  absurdnej a z pohľadu Žilinčana aj veľmi smutnej situácie. Splnila sa tým totiž hlavná podmienka na možnosť požiadať o odkúpenie bytu, a to mať uzavretú platnú nájomnú zmluvu na dobu neurčitú. Druhou podmienkou je mať uhradené nájomné a služby spojené s nájmom.

KROK 3

Ako sa dalo čakať, ani nie štyri mesiace po pridelení bytu prišla na mesto žiadosť o odkúpenie bytu. Mesto žiadosť zaevidovalo, skontrolovalo, či spĺňa zákonné podmienky, schválilo, vypočítalo cenu 697,60 EUR a byt 27.6.2013 predalo. Všetko v zmysle zákona.

VÝHRA V LOTÉRII

Nie som znalec, ale budem predpokladať, že trhová cena takého bytu je okolo 50.000,- EUR. Primátorov hovorca s manželkou takto za pol roka zarobili viac ako 40.000,- Eur v rozdiele naozaj nízkej kúpnej a trhovej ceny. Vďaka nepatrí nikomu inému ako primátorovi Igorovi Chomovi.

A teraz Vy všetci, ktorí máte od Mesta Žilina v nájme „starší" byt a nie ste jeho prvým nájomcom, vyhádžte šuflíky a pohľadajte svoju nájomnú zmluvu. S najväčšou pravdepodobnosťou zistíte, že je uzavretá na dobu určtú (tak by to malo byť). Ak nie, tak ste práve vyhrali v lotérii a prišli ste k bytu za pár korún. Alebo ste mladým kádrom strany SMER-SD.... zhodnoťte sami.

ČO ĎALEJ?

Mohol by som tu verejne požiadať hovorcu Čorbu, aby byt vrátil mestu. Asi by ma vysmial. Čo ale má zmysel urobiť, je vyzvať mesto, aby takéto byty používalo v rámci svojej bytovej a sociálnej politiky ako byty nájomné na dobu určitú pre ľudí, ktorí naozaj potrebujú pomoc a nie sa ich zbavovalo v prospech vyvolených spôsobom, ktorý je síce zákonný, ale naozaj na hrane etiky a morálky. Vyzývam teda vedenie  Mesta Žilina a hlavne primátora Igora Chomu ku pomoci mladým rodinám a ku slušnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?