Zastavme kšeftovanie s mestskými bytmi v Žiline

Autor: Martin Kapitulík | 25.3.2014 o 16:02 | (upravené 25.3.2014 o 16:24) Karma článku: 8,90 | Prečítané:  1043x

Nie je to tak dávno, čo boli medializované informácie o tom, ako Primátor Mesta Žilina Igor Choma (SMER-SD) za facku predal mestské byty svojim zamestnancom. Jednalo sa o hovorcu mesta, ktorý kúpil dvojizbový mestský byt za približne 700 EUR a riaditeľa ekonomického odboru, ktorý prišiel k trojizbovému bytu za o niečo málo viac ako 1000 EUR.

Obom pánom boli byty pridelené v „superrýchlom" konaní a mesto im svojim konaním, ktorého morálny aspekt je podľa mňa pochybný, vytvorilo podmienky, na základe ktorých im vznikol automatický nárok na odkúpenie bytu za naozaj smiešnu sumu a po rekordne krátkom čase. Stovky Žilinčanov, ktorí už roky čakajú na pridelenie nájomného bytu (nepotrebujú ho kúpiť, potrebujú len niekde bývať a platiť nájom, kým sa postavia na nohy), môžu o takomto scenári len snívať.

Primátor Choma pre televíziu TA3 uviedol, že je rád, keď „môže pomôcť zamestnancom mesta, pretože sú to ľudia, ktorí pracujú pre toto mesto oveľa viac a priniesli tomuto mestu oveľa viac ako mnohí iní ľudia, ktorí sa dostanú k takýmto bytom bez akejkoľvek inej zásluhy!"

Akosi však pán primátor pozabudol na fakt, že zamestnanci  mesta sú za svoju prácu platení, a to z daní Žilinčanov, ktorí však, podľa jeho slov, nemajú na takéto „neštandardné" konanie dostatočné zásluhy.

Ani ja, ani nikto iný, by nenamietal proti tomu, ak zamestnanci mesta, alebo iné z pohľadu činnosti mesta významné osobnosti (umelci, športovci, lekári a pod.) dostanú do dočasného nájmu mestský byt. Problém vzniká vtedy, keď im mesto, aj keď v zmysle platnej legislatívy, za facku rozpredáva majetok nás všetkých Žilinčanov.

Vo svojom blogu som vyzval vedenie Mesta Žilina, aby byty používalo v rámci svojej bytovej a sociálnej politiky ako byty nájomné na dobu určitú pre ľudí, ktorí naozaj potrebujú pomoc a nie sa ich zbavovalo v prospech vyvolených spôsobom, ktorý je síce zákonný, ale naozaj na hrane etiky a morálky. Myslím si, že mesto by takto malo pomáhať mladým rodinám a tým, ktorí pomoc s bývaním naozaj potrebujú.

Primátor Igor Choma sa po tom, ako verejnosť začala spochybňovať „morálnosť" jeho konania, rozhodol očistiť svoje meno a zahodiť bytovú kauzu dostratena. Na pondelkovom mestskom zastupiteľstve predložil primátor poslancom s veľkými fanfárami na schválenie Všeobecne záväzné nariadenie, ktoré údajne celý problém s bytmi vyrieši. Prideľovanie bytov má byť spravodlivejšie a transparentnejšie.  Je to však naozaj tak? Nejde iba o pokus prelepiť Žilinčanom oči? Závery nechám na Vás.

Darmo budeme hovoriť o zvyšovaní spravodlivosti pri prideľovaní mestských bytov, keď sa primátorovi zdvihla právomoc prideliť byty podľa svojho uváženia až na 30% uvoľnených bytov.

Myslíte si, že sa mestské byty prestanú za facku predávať? Mýlite sa. Iba sa trošku sprísnili pravidlá, aby to tak nebilo do očí. Nárok na odkúpenie bytu Vám môže po novom vzniknúť až po troch rokoch a musíte preukázať, že ste do bytu investovali minimálne 10-násobok minimálnej mzdy. Tá je pre rok 2014 stanovená vo výške 352 EUR, čiže musíte preinvestovať 3520 EUR.

Takže podmienkou, aby ste si mohli mestský byt odkúpiť, je tri roky riadne platiť nájomné a preinvestovať 3520 EUR. Potom s Vami mesto môže uzavrieť nájomnú zmluvu na dobu neurčitú a môžete oslavovať. Stačí len podať na mesto žiadosť o odkúpenie bytu za zostatkovú cenu. Napríklad 700 EUR za dvojizbový byt, ako v prípade pána hovorcu. Ak si povieme, že taký byt môže mať trhovú cenu 50.000 EUR, práve ste zarobili niečo cez 46.000 EUR. Absurdná predstava pre tých, ktorí celý život splácajú úver - však?

Vedenie Mesta Žilina by si už konečne malo prestať robiť zo Žilinčanov srandu. Najmä však z tých, ktorí naozaj potrebujú pomôcť s bývaním. Je veľa ľudí, mladých rodín, či slobodných matiek s troma deťmi, ktorí potrebujú od mesta bývanie na pár, možno práve tie tri roky. Potrebujú zabezpečiť bývanie, kým sa nepostavia na nohy. Potom, keď sa ich situácia zlepší a nájdu si niečo iné, uvoľnený byt môže slúžiť ďalšej rodine. Prečo ho chceme nutne predávať a ešte k tomu za facku?

Neštve Vás, že tu niekto chce za bagateľ rozpredávať Váš majetok, ktorý by pritom mohol pomôcť možno práve Vám? Mňa to štve.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?