Choma tesne pred voľbami kúpil "venčovisko pre psov" za 2.500.000,- EUR. Komu tým pomohol?

Autor: Martin Kapitulík | 8.10.2014 o 21:23 | (upravené 8.10.2014 o 21:30) Karma článku: 12,05 | Prečítané:  5913x

Ani nie dva mesiace pred voľbami, narýchlo a bez verejnej diskusie odkúpilo mesto Žilina na návrh primátora od súkromnej spoločnosti lúku a kopec na Solinkách o rozlohe takmer 45 000 m2 za cenu viac ako 2,5 milióna EUR. Zámer by ste hľadali márne, neexistuje. Žilinčania budú platiť!

"Je to historická možnosť dostať takýto pozemok späť do mesta," presviedčal primátor poslancov, aby za  2,5 milióna EUR  kúpili pozemok (trvalé trávnaté porasty),  o ktorom, ako sám priznal, nevie, na čo mestu bude. Takto sa vyhadzujú peniaze mesta Žilina - peniaze Žilinčanov.

Dôvod? Citujem pána primátora: "Súčasný majiteľ nás oslovil, či by sme neodkúpili tento pozemok nazad. Asi má nejaké problémy, nejdem to riešiť..... Keď máme možnosť, mali by sme ho odkúpiť....V tejto chvíli nemáme pre pozemok investičný zámer....Čo sa tam stavať bude, neviem zatiaľ, necháme to na budúce zastupiteľstvo, možno budúceho primátora, ale odídem s dobrým svedomím, že sme urobili niečo dobré pre mesto."

Zastupiteľstvo teda na základe návrhu primátora ani nie dva mesiace pred voľbami kúpilo lúku, ktorú však bude až po voľbách, do konca roku 2019, splácať nový primátor. Navyše bez toho, aby ktokoľvek vedel, na čo táto lúka mestu bude...

Pre Vašu informáciu, ide o pozemok o rozlohe cca. 45 000 m2 za tzv. "Zámočkom" na Solinkách, ktorý jeho majiteľ roky zjavne nevedel využiť a preto oslovil primátora, či by ho mesto nekúpilo. A čuduj sa svetu, primátor mu kamarátsky kývol.

Háčik je v tom, že pozemok je podľa územného plánu využiteľný iba na rekreačné a športové účely. To znamená, že ako na ňom nevedel stavať jeho pôvodný majiteľ, nevie na ňom podľa územného plánu stavať ani mesto. Aspoň nie to, čo by chcelo a potrebovalo - nájomné byty, garáže a podobne.

Najviac ma zarazila obhajoba tohto šialeného vyhadzovania našich peňazí z úst niektorých poslancov, citujem pána Čellára: "Tieto pozemky slúžia pre občanov Soliniek ako venčovisko pre psov. Chodia tam vo veľkom. Ja si myslím, že keby to aj naďalej slúžilo (ako venčovisko), nič sa tam nevybudovalo, bude to len prínosom." Trošku drahé venčovisko, nemyslíte?

Kúpu "venčoviska" bez akéhokoľvek investičného zámeru obhajovali veľmi aktívne aj ďalší poslanci.

Páni poslanci zrejme zabudli na to, že tá lúka, resp. "venčovisko pre psov" by tam zrejme podľa územného plánu bola aj bez toho, aby mesto pozemok kúpilo. A tak ako doteraz, bola by tam zadarmo!

Len tak pre info, za 2,5 milióna EUR, ktoré primátor vyhodil za asi najdrahšie "venčovisko pre psov" na svete, mohlo mesto kompletne vyriešiť katastrofálnu situáciu s parkovaním na sídliskách, vybudovať komplexnú sieť cyklotrás a chodníkov v rámci celej Žiliny, prípadne postaviť niekoľko menších športových hál alebo stovky detských ihrísk. Alebo mohlo mesto Žilina kúpiť pozemky vhodné na výstavbu nájomných bytov pre mladé rodiny a sociálne, či zdravotne znevýhodnených Žilinčanov. Žiaľ, nestalo sa....

Štyri roky primátor narieka, že nemá peniaze na nič, potom narýchlo, tesne pred voľbami a bez akejkoľvek verejnej diskusie kúpi "venčovisko pre psov" za 2,5 milióna EUR?

Ak toto niekto považuje za dobré hospodárenie s peniazmi Žilinčanov a ešte sám seba označuje za "dobrého hospodára," tak potom by som rád videl tú školu, na ktorej učia, že vyhadzovanie peňazí bez dôvodu a účelu je dobrým hospodárením. Som si istý, že taká škola neexistuje.

Navyše - tak, ako sa primátor nechváli tým, že za jeho pôsobenia sa Žilina skryte zadĺžila o takmer 14,5 milióna EUR, nechváli sa ani tým, že z našich peňazí vyhodil 2,5 milióna za lúku, o ktorej nevie, na čo nám bude. V tlačovej správe zo zastupiteľstva sa síce dočítate o kadečom, túto informáciu by ste tam však hľadali márne...je to tajnostkár. Ak to nepomohlo Žiline, komu to celé pomohlo? 

 

 

 

Dokumenty zo zasadnutia zastupiteľstva 22.9.2014:

Nakladanie s majetkom mesta (bod 11)

Audiozáznam zo zasadnutia zastupiteľstva (od 1:50:50)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?