Podviedol primátor Choma pred voľbami poslancov a oklamal Žilinčanov?

Autor: Martin Kapitulík | 24.10.2014 o 15:02 | (upravené 24.10.2014 o 20:48) Karma článku: 11,41 | Prečítané:  4657x

Bol by primátor Žiliny schopný podviesť poslancov mestského zastupiteľstva, oklamať Žilinčanov a pripraviť tak Žilinu o 2,5 milióna EUR?

Ani nie dva mesiace pred voľbami, narýchlo a bez verejnej diskusie, odkúpilo mesto Žilina na návrh primátora údajne "späť do svojho vlastníctva" od súkromnej spoločnosti lúku a kopec na Solinkách o rozlohe takmer 45 000 m2 za cenu viac ako 2,5 milióna EUR. A to bez toho, aby primátor alebo poslanci vedeli, na čo ho mesto využije. Zarážajúce na tom je to, že primátor Igor Choma štyri roky tvrdil, že Žilina je zadĺžená tak, že nemôže investovať ani euro a teraz pár týždňov pred voľbami dal mestským poslancom schváliť kúpu pozemku bez priameho účelu, a to na splátky, ktoré bude mesto musieť splácať až do roku 2019. 

Video z tlačovej konferencie kandidáta na primátora Žiliny Martina Barčíka (24.10.2014, Žilina)

O tejto podivnej kúpe som písal v blogu z 8.10.2014 s názvom Choma tesne pred voľbami kúpil "venčovisko pre psov" za 2.500.000,- EUR. Komu tým pomohol?

Téme sa venoval aj denník Plus 1 deň v článku Kúpa zadlženej žilinskej radnice: Načo je mestu lúka za 2,5 milióna?. Stojí za prečítanie.

K tejto téme sa teraz vraciam preto, lebo fakty nasvedčujú, že primátor Choma pri schválení tejto kúpy zrejme zaviedol poslancov mestského zastupiteľstva a čo je horšie, zrejme závadzal a klamal o podstatných skutočnostiach kúpy tohto pozemku.

"Je to historická možnosť dostať takýto pozemok späť do mesta za cenu, ktorá je veľmi, veľmi prijateľná pre mesto....Mali by sme ísť do tejto investície a kúpiť pozemok späť zhruba za približne takú cenu, za akú sme ho odpredali. Tam je naozaj veľmi malý rozdiel, ak sa dobre pamätám," presviedčal primátor poslancov na mestskom zastupiteľstve, aby za  2,5 milióna EUR  kúpili pozemok,  ktorý podľa slov primátora v minulosti mesto  predalo a teraz ho chce "iba" kúpiť späť. "V tejto chvíli nemáme pre pozemok investičný zámer....Čo sa tam stavať bude, neviem zatiaľ, necháme to na budúce zastupiteľstvo, možno budúceho primátora, ale odídem s dobrým svedomím, že sme urobili niečo dobré pre mesto," povedal primátor poslancom na zastupiteľstve.

Primátorovi zjavne veľmi záležalo na tom, aby mesto uvedený pozemok kúpilo krátko pred voľbami ešte za "jeho úradovania". Prečo? Zašiel kvôli tomu až tak ďaleko, že poslancom klamal?

Doterajšie zistené informácie totiž nasvedčujú, že uvedený pozemok Mesto Žilina nikdy nevlastnilo. A ak ho nikdy nevlastnilo, tým pádom ho ani nikdy nikomu nemohlo predať a nepredalo! A teda ho nemohlo ani kúpiť späť za cenu, za akú ho podľa primátora Chomu predalo! Zavádzal primátor priamo na zasadnutí mestského zastupiteľstva poslancov? Ak áno, aký je jeho dôvod?

Až na jedného,  všetci prítomní poslanci primátora "slepo" poslúchli, nič si neoverovali  a hlasovali za jeho návrh, čím túto kúpu na splátky, ktorá na niekoľko rokov zadĺži mesto Žilina, schválili. Je naozaj zarážajúce, že pri najväčšej investícii mesta za celé štyri roky, sa nenašiel ani jeden poslanec, ktorý by si vyžiadal aspoň nevyhnutné podklady na takto závažné a na 5 rokov zaväzujúce rozhodnutie. Pritom si stačilo vyžiadať kópiu kúpno-predajnej zmluvy od spoločnosti, od ktorej mesto pozemok kúpilo, aby bola naozaj zrejmá cena, za ktorú spoločnosť pozemok kúpila a mestu potom predala. Rovnako ako výpis z histórie z katastra nehnuteľností. Prečo si tieto údaje poslanci nepýtali a samotné vedenie mesta ich "automaticky" neposkytlo? Lebo by sa ukázalo, že mesto napriek tvrdeniam primátora Chomu, tento pozemok nikdy nevlastnilo a súkromná firma na tomto predaji pred voľbami "poriadne" zarobila...? To naozaj doterajším 21 poslancom mestského zastupiteľstva stačí na "biznis s mestom Žilina" za vyše 2,5 milióna EUR  a na 5 ročné zadĺženie Žiliny, iba slovo primátora Chomu, "že to je tak"...? Tomu skutočne hovorím "kompetentné zastupiteľtsvo!"

Podviedol primátor Choma poslancov a oklamal Žilinčanov? Ako zistíme pravdu?

Za účelom objasnenia pravdy a odstránenia všetkých pochybností, vyzývam primátora Igora Chomu, aby v čo najkratšom čase zverejnil dôkaz o tom, že uvedený pozemok v minulosti naozaj patril mestu a ak áno, aby zverejnil informáciu aj o tom,  za akých podmienok ho mesto predalo.

V opačnom prípade vyvstáva naozaj závažná otázka, pre koho bola táto niekoľko miliónová kúpa v "tichosti" a tesne pred voľbami a bez verejnej diskusie skutočne výhodná?

Ktorí poslanci a prečo hlasovali za kúpu?

Zvukový záznam z rokovania MZ nájdete TU.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?