Pod tlakom sa Choma priznal ku klamstvu pri "biznise" za 2,5 milióna EUR!

Autor: Martin Kapitulík | 6.11.2014 o 13:33 | Karma článku: 9,37 | Prečítané:  2821x

Žilinčanov bude tento "predvolebný kšeft" stáť 2,5 milióna EUR, a nakoľko mesto tieto peniaze nemá, bude sa táto "investícia do lúky" splácať do roku 2019. Za tieto peniaze mohlo mesto Žilina kompletne vyriešiť katastrofálnu situáciu s parkovaním na sídliskách, vybudovať komplexnú sieť cyklotrás a chodníkov v rámci celej Žiliny, prípadne postaviť niekoľko menších športových hál alebo stovky detských ihrísk. Alebo mohlo mesto Žilina kúpiť pozemky vhodné na výstavbu nájomných bytov pre mladé rodiny a sociálne, či zdravotne znevýhodnených Žilinčanov. Žiaľ, primátor a poslanci sa rozhodli inak...

Igor Choma oklamal poslancov priamo na rokovaní Mestského zastupiteľstva, keď hlasovali o jeho návrhu, na základe ktorého mesto Žilina kúpilo od súkromnej firmy pozemok - lúku na Solinkách za 2,5 milióna EUR. Udialo sa tak iba pár týždňov pred voľbami, v tichosti a bez toho, aby pre tento pozemok existoval akýkoľvek investičný zámer alebo účel. Poslanci kúpu odsúhlasili na základe nepravdivých informácií od primátora Chomu o tom, že sa kupuje pozemok, ktorý bol pred tým mestský a navyše, mesto ho vraj iba kupuje späť za "približne tie isté peniaze" ako ho pred tým predalo. Háčik je v tom, že pozemok nikdy mestský nebol.

Na kauzu lúky alebo "venčoviska pre psov" na Solinkách za 2,5 milióna EUR sme upozornili verejnosť spolu s Martinom Barčíkom a verejne sme vyzvali primátora Igora Chomu, aby dokázal, že neklamal. Nám neodpovedal, avšak po tlaku novinárov sa primátor v médiách ku klamstvu priznal. Vôbec ma to neteší, ale prichytili sme primátora Chomu priamo pri čine.

Zarážajúce je aj to, že poslancom, ktorí hlasovali za návrh primátora Chomu, vôbec nevadí, že im klamal.  V pondelok 3.11., na  poslednom zastupiteľstve, mu svorne, vrátane "nezávislých," dokonca tlieskali. Poslanci sa vyjadrovali, že by opäť hlasovali za túto kúpu a akýkoľvek náznak, či dôkaz poukazujúci na nevýhodnosť tejto kúpy, ignorovali a zosmiešnili. Za zmienku stojí aj to, že dnes sa viacerí z týchto aj "nezávislých" poslancov otvorene hlásia k podpore Igora Chomu vo voľbách.

Veď údajne sa nič zlé nestalo a pozemok mesto kúpilo výhodne. Primátor sa "iba" pomýlil, za čo sa ospravedlnil. Možno by sa dal takýto postoj poslancov ospravedlniť, keby išlo o "pár drobných". Tu sa však bavíme o tom, že jedno z najzadĺženejších miest na Slovensku, kúpi za 2,5 milióna EUR niečo, čo nepotrebuje! Žilinčanov pritom trápia úplne iné problémy, ktoré by sa dali prostredníctvom týchto peňazí elegantne vyriešiť. 

Poďme sa však baviť aj o "výhodnosti" tejto kúpy. Pre mňa osobne je kúpa pozemku, ktorý nepotrebujem a navyše naň nemám peniaze, nevýhodná sama o sebe. Napriek všetkým pochybnostiam a naozaj závažným zverejneným skutočnostiam, primátor a poslanci "výhodnosť" tejto kúpy lúky na Solinkách stále obhajujú. Prejdime  preto k dôkazom, ktoré jednoznačne spochybňujú ich tvrdenia:

Kúpne zmluvy ukázali rozdiel 1 milión EUR!

Podľa informácií z Kúpnej zmluvy zo dňa 6.6.2007, ktoré boli prezentované aj na poslednom mestskom zastupiteľstve, kúpila firma DUXX Group, spol s r.o.  pozemok  na Solinkách od súkromných vlastníkov za cenu 1.000 SKK za m2, čo predstavuje cca 33,19 EUR za m2. Následne, v roku 2014, kúpu tohto pozemku, na návrh primátora Igora Chomu, ktorý priamo rokoval o kúpnej cene a podmienkach predaja,  poslanci schválili za cenu 56,50 EUR za m2.

Rozdiel v cene, za ktorý firma pozemok kúpila, a za ktorý ho následne mestu predáva, je 23,31 EUR. Pri rozlohe 45 tisíc metroch štvorcových tento rozdiel predstavuje viac ako 1 milión EUR. To znamená, že súkromná firma  dostala od mesta za pozemok o 1 milión viac, ako zaň v minulosti zaplatila!

Toto len potvrdzuje, že tu sa naozaj jedná zrejme len o "posledný biznis pred voľbami," ktorý všetci zainteresovaní budú obhajovať, aj keby "fúriky padali!"

To naozaj chcú títo "zástupcovia občanov" tvrdiť, že lúka, na ktorej sa nemôže stavať a v zmysle platného územného plánu mesta, je táto lokalita určená len na šport a rekreačné účely (a aj pre tento účel je maximálna zastavanosť 25%), má takúto cenu? Sám primátor Choma v televíznej diskusii na Dvojke povedal, že na tomto pozemku sa stavať nedá!

Znalecký posudok ukázal rozdiel viac ako 650 tisíc EUR!

Keďže v tomto prípade už zlyhali evidentne všetky racionálne argumenty, ktoré sú bežným občanom jasné, iba vedeniu mesta Žilina a poslancom nie, vyriešili sme to jednoducho. Požiadali sme aj my nezávislého znalca o vypracovanie nezávislého znaleckého posudku. O reálnosti znaleckého posudku, ktorý prezentoval primátor Choma poslancom, a ktorý určil hodnotu pozemku na viac ako 76 EUR za m2, máme totižto vážne pochybnosti. A naše pochybnosti sa potvrdili!

Nezávislý znalec totiž určil všeobecnú trhovú hodnotu toho istého pozemku na Solinkách ku dňu 3.11.2014 na cenu iba 42,01 EUR za m2. Mesto Žilina však uvedený pozemok od súkromnej firmy kúpilo za podstatne vyššiu cenu, a to 56,50 EUR za m2. Túto "výhodnú" cenu údajne vyrokoval sám pán primátor Choma. Rozdiel v nesprospech mesta Žilina predstavuje 14,49 EUR na m2. Ak sa Vám tento rozdiel za meter štvorcový zdá malý, vynásobte si to 45 tisíc krát, zhruba taká je totižto rozloha pozemku.  

Rozdiel v kúpnej cene podľa nezávislého znaleckého posudku je dokopy cca 650 tisíc eur v neprospech mesta Žilina! V koho prospech primátor Choma a poslanci, ktorí túto kúpu schválili, konali?

Primátor Choma v tejto súvislosti povedal novinárom: "Za tento "biznis" som od nikoho nič "do vačku" nevzal." Neostáva mi nič iné, len mu veriť. Spomeňte si ale, že pri tejto "kúpe" sme ho už raz donútili priznať sa, že klamal...

Žilinu trápi množstvo problémov, ale nemyslím si, že medzi ne patrí potreba kúpiť drahý a ťažko využiteľný pozemok na Solinkách, a to ešte za pochybných okolností. Miesto toho mohlo mesto riešiť zlú situáciu v doprave, parkovanie, nedostatok športovísk, rozbité chodníky, bezpečnosť, čokoľvek. Primátor a poslanci sa, žiaľ, rozhodli, že nám kúpia lúku...

 

Ktorí poslanci hlasovali za návrh Igora Chomu a kúpu lúky na Solinkách za 2,5 milióna EUR schválili?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?